Macaristan'da Egitim

2004 yılında Avrupa Birliği'ne üye olan ülkede üniversite eğitimi alabilmek için ÖSS şartı aranmamaktadır.

Ayrıca AB'ye üye olduğu için de Macaristan'da herhangi bir üniversiteden alacağınız diplomaların YÖK denkliği hakkı bulunmaktadır.

Macaristan üniversiteleri aynı zamanda Avrupa Birliği Üniversite diploması da vermektedir.

Bu size herhangi bir Avrupa ülkesinde geçerli olan bir diploma imkanı sunulması anlamına gelmektedir.
Yani hem Avrupa'da hem de Türkiye'de geçerli bir diplomanız olmuş olmaktadır. Ülkede çoğu bölümde İngilizce eğitim verildiğinden yabancı dilinizi anadil seviyesinde geliştirebilirsiniz.Birçok Avrupa ülkesinden gelen öğrencilere üniversite kapılarını açık tutan Macaristan'da alacağınız eğitim sonrasında farklı kültürlerle tanışma ve kaynaşma fırsatınız olmaktadır.Özellikle tıbbi bölümlerde Macaristan üniversiteleri oldukça ekonomik ve kaliteli eğitim vermektedirler. Bu bölümlerde okumak isteyen öğrenciler için bu iyi bir fırsattır. Ülkede yalnızca bir üniversite tıp, eczacılık ve diş hekimliği bölümlerine kabulde ÖSS sonç belgesini görmek istemektedir. (Debrecen Üniversitesi)Ayrıca Macaristan'da okuyabilmek için almış olacağınız Schengen vizesi sayesinde tüm Avrupa Ülkelerine rahatlıkla giri çıkış yapabilecek ve Avrupa vatandaşı gibi yaşama fırsatı bulabileceksiniz.Ayrıca özgeçmişinize ekleyeceğiniz Avrupa deneyimleriniz sizi farklı kılacaktır.

Binlerce Öğrencinin Tercihi

Her yıl ülkede ortalama 10.000 yabancı öğrencinin eğitim aldığı Macaristan Avrupa'nın en çok tercih edilen 6. ülkesidir.  Macar üniversiteleri tarafından verilen diplomalar dünyada oldukça itibar görmektedir. Üniversite ve kolej eğitiminden oluşan ikili bir sistem uygulanan ülkede Bazı kolejler üniversitelerle bağlantılı olup "College Faculties " olarak adlandırılmaktadırlar.  Ayrıca Macaristan'da bir üniversite kolej düzeyinde eğitim programları düzenleyebilir; kolej programları da lisans diploması verebilmektedir.  Macaristan Avrupa Yükseköğretim kriterlerini oluşturmak amacıyla 1999 yılında Bologna Süreci'ne dahil olmuştur.

Başvuru ve Kabul Şartları

Macaristan üniversitelerine başvuran öğrencilere öncelikle bir ön kabul sınavı uygulamaktadırlar.

Bu sınavda asıl ölçülmek istenen yabancı dil bilginiz ve temel derslerdeki bilgilerinizdir. Verilen eğitim İngilizce olduğundan eğer orta seviyede İngilizce biliyorsanız üniversite hazırlık sınıfından eğitiminize başlayabilirsiniz. Ancak hiç yabancı dil bilginiz yoksa öncelikle İngilizce hazırlık sınıfından başlamak zorundasınız. Eğer İngilizceniz ve temel ders bilgileriniz iyi seviyede ise üniversite hazırlık sınıfını da okumadan doğrudan bölüme geçiş yapabilirsiniz.

İstenilen Belgeler:

  • Lise diploması, tercümeli transcriptleri ile,
  • Bir yüksek eğitim kurumuna ait diploma,
  • Macar yüksek öğretim kurumlarına kabulde öğrencinin lise hayatındaki başarıları ve bazı rekabetçi sınavlardaki dereceleri de etkili olabilmektedir. 
  • Yabancı öğrenciler doktora eğitimi için Macar veya yabancı bir üniversitenin diplomasına sahip olmalıdır.
  • Ayrıca üniversitelerin giriş kabul evrakları, vize, sağlık sigortas vb.

Eğitim Süreleri: