Ingiltere de Lise

İNGİLTERE'DE LİSE EĞİTİMİ

ingilterede lise eğitimiİngiltere'de gerek lise gerek üniversite eğitimi uluslararası platformda tanınır.  Ülkede 4 değişik lise tipi vardır:

Özel Lise Hazırlık Okulları : İngiltere'de 8-13 yaş arası çocuğunuzun katılabileceği lise öncesi hazırlık programlarıdır. Bunlar özel okul olmalarına rağmen İngiliz Hükümeti tarafından sıkı şekilde denetlenmektedir. Bu okullar ya büyük bir lisenin bünyesinde bu liseye öğrenci yetiştirmek üzere kurulur ya da bağımsız olarak hareket edebilir. Yatılı olabildikleri  gibi karışık veya yalnız kız ya da erkek okulları da olabilmektedir. Tüm yabancı öğrencilere de açıktır.

Özel Gündüz Liseleri veya Yatılı LiselerÖzel okullar İngiltere'de kendi olanakları ile hizmet verirler ve hiçbir şekilde İngiliz hükümetinden yardım almazlar. Bağımsız Okullar Birliği ve İngiliz Hükümeti tarafından denetlenirler. İngiltere'nin dünya çapında ünlü eğitim sisteminin en iyi örneğidir. Küçük sınıfları, geniş müfredatı, yüksek kalitesi ile yabancı öğrencilere de hizmet vermektedir.

Devlet Kolejleri : 16-19 yaşları arasında çocuklarınızın katılabileceği devlet lise programlarını sunar. Bu okullar mali açıdan İngiliz Hükümeti tarafından desteklenmektedir. Geniş eğitim müfredatı, yüksek üniversite kabul oranları ve konaklama seçenekleri ile oldukça popülerdir. Bu okullar sadece çok başarılı öğrencileri kabul eder.

Gündüz ve Yatılı Devlet Liseleri : Tüm giderleri İngiliz Hükümeti tarafından üstlenilen okullardır ve yine hükümet tarafından kaliteleri ve eğitim sistemleri sürekli denetlenmektedir. İngiltere'deki diğer okullara göre ucuzdur ancak oldukça iyidir. Yalnızca Avrupa Birliği üyesi ülkelerden öğrenci kabul etmektedir. T.C. vatandaşı öğrencilere bu okullar açık değildir.

kynk: ICEP